Karanlık Işık
Açılış Sayfası

Açılış Sayfası Nedir? Yorum bırak

E-ticaret sitenize reklamlar, sosyal medya, e-posta ve arama motoru pazarlamaları sonucu gelen trafiği en iyi şekilde yönlendirmek, kârlılığınızı ilgilendiren önemli bir konu. Landing page (açılış sayfası) bu ihtiyacın bir ürünü olarak ortaya çıktı. E-ticarette karşılama sayfası, bir kullanıcının belirli bir eylemi gerçekleştirmesi için yönlendirildiği ve tamamen bu amaca özel olarak tasarlanmış sayfaları tanımlıyor.

Açılış sayfaları sayesinde reklamlarınıza veya arama sonuçlarında sitenizin bağlantısına tıklayan bir potansiyel müşteri, sitenize ulaştığı noktada doğrudan bir eyleme yönlendiriliyor. Bu yöntem aynı kanallardan ziyaretçilerin ana sayfanıza gelmelerine göre çok daha etkili. E-ticaret sitenize gelen trafiğin en etkili şekilde kullanılmasını sağlıyor.

İşte açılış sayfalarının türleri ve bu sayfaları en etkili şekilde kullanmak için faydalanabileceğiniz ipuçları…

Açılış sayfası türleri nelerdir?

Bir kaç çeşit karşılama sayfası bulunuyor. Bunlardan en sık kullanılanları:

– Tıklama hedefli olanlar: Trafiği “Satın al” butonuna yönlendiren karşılama sayfaları. Kullanıcıdan istenilen eylem doğrudan satın almak.

– Form doldurma hedefli olanlar: Kullanıcıları sayfadaki formu doldurmaya yönlendiren karşılama sayfaları. Üyelik, ya da sitenin sunduğu bazı fırsatlardan yararlanabilmeleri için kullanıcıları sayfadaki formu doldurmaya teşvik eder.

Bir açılış sayfasından nasıl daha fazla verim alınabilir?

  • Öncelikli amaç eyleme yönlendirmek olduğu için açıklama kısımları kısa ve sade olmalı. Call-to-action kullanmaya özen göstermeniz gerekli.
  • Açılış sayfasının sitenizdeki diğer sayfalarla ne kadar çok bağlantısı olursa potansiyel müşterilerin karşılama sayfasından ayrılmaları kolaylaşır. Bu yüzden karşılama sayfanızın sitenizin geri kalanından biraz daha “bağımsız” olmasını sağlayın.
  • Eğer kullanıcılardan form doldurmalarını istiyorsanız onlara bunun için ufak hediyeler sunmanız faydalı olabilir. Örneğin birçok site form dolduranlara bedava e-kitap veriyor. Eğer sitenizin ana teması e-kitap için uygun değilse bir aylık üyelik, indirim ya da kupon gibifarklı promosyonlar da deneyebilirsiniz.
  • E-posta, reklamlar ve sosyal medya pazarlamaları dışında eğer bir blogunuz varsa orada da bu karşılama sayfalarınıza bağlantı vermeniz mümkün. Tanıtımın yapıldığı her türlü platformda mümkün olduğu kadar bu sayfaların bağlantısını vererek verimi artırmalısınız.

E-ticarette başarılı olabilmek için ayda belli bir miktarın üzerinde satış oranını yakalamalısınız. Bunun için yaptığınız pazarlama faaliyetleri kadar, sitenize çektiğiniz trafiğin size satış olarak yansıması da önemli. İniş sayfaları bu dönüşümü sağlayan etkili araçlardan biri. Birçok başarılı sitede karşılama sayfaları için güzel örneklere rastlayabilirsiniz. Bu sayfaları incelerseniz kendi e-ticaret siteniz için hangi türün daha uygun olacağını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir