HTML DOM Nedir? HTML için kullanılan doküman nesne modelidir. HTML Elementlerini objeler olarak, HTML elementlerinin tüm özelliklerini, HTML elementlerine erişmek için metotları, tüm HTML elementleri için olayları tanımlar. Diğer bir deyişle HTML DOM yeni elementler eklemek, elementleri değiştirmek veya silmek için kullanılır.

DOM Nedir?

Document Object Model(Doküman Nesne Modeli)’in kısaltması olan DOM dokümanlara erişmek için olan bir W3C standardıdır.
DOM dokümandaki nesnelere erişmek ve içeriğini, stilini, yapısını değiştirmek için kullanılır.

DOM Yapısı

DOM Yapısını bir ağaç olarak düşünebilirsiniz. En tepede yani kökte HTML etiketi, onun altında ise içerisine yazılmış diğer etiketler bulunur.

HTML DOM Nedir?

HTML için kullanılan doküman nesne modelidir. HTML Elementlerini objeler olarak, HTML elementlerinin tüm özelliklerini, HTML elementlerine erişmek için metotları, tüm HTML elementleri için olayları tanımlar. Diğer bir deyişle HTML DOM yeni elementler eklemek, elementleri değiştirmek veya silmek için kullanılır.

HTML DOM Metotları

HTML DOM metotları elementler üzerinde uygulayabileceğiniz eylemlerdir.
HTML DOM özellikleri ise elementlerin değiştirebileceğiniz veya ayarlayabileceğiniz değerleridir. HTML DOM’a JavaScript ile erişim sağlayabilirsiniz.

HTML DOM Doküman Nesnesi

Doküman nesnesi web sitenizi temsil eder. Bir HTML elementine erişmek için dokümanınıza erişmekle başlamanız gerekir. Aşağıda doküman nesnesini kullanarak elementlere nasıl erişebileceğiniz hakkında bazı örnekler verdik:

document. getElementById(id) – Elementi ID’ye göre seçici
document. getElementsByClassName(class) – Sınıfa göre seçici
document. getElementsByTagName(etiket) – Etikete göre seçici

jQuery’de DOM

jQuery kullanarak HTML elementlerini daha kolay manipüle edebilirsiniz. Örnek olarak JavaScript kullanarak bir elementi ID’sine göre almanın jQuery ile farkı aşağıdaki gibidir.
JavaScript: document.getElementById(id);
jQuery: $(“#id”);

Gördüğünüz gibi jQuery’de bir elementi seçmek JavaScript’te olduğundan daha kısa ve kolaydır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir