Bir web sitesine sahip olabilmek için öncelikle kısa ve akılda kalıcılığı güçlü olan alan adına ihtiyaç vardır. Fakat tek başına alan adı sitenin erişilebilir olması için yeterli gelmez. Bunun yanı sıra site için dijital ortamda bir de alana ihtiyaç duyulur. Bu sorun ise hosting kavramı ile ortadan kaldırılır. Web sitesinin kurulumun ve hizmete girmesi gibi kavramlardan dahi önem arz eden hosting nedir, neden gereklidir?

Hosting Ne İşe Yarar?

      Bir web sitesine erişebilmek için bilgisayardan daha da güçlü bir sunucuya ihtiyaç bulunur. Ayrıca bu sunucunun da sürekli olarak açık kalması gerekir. Böylece günün her saati web sitesi ziyaretçilerin erişimine açık kalabilsin. İşte bu noktada hosting nedir, sorusu kısmen de olsa yanıt buluyor. 

       Hosting kavramı, bu kavramın sunduğu hizmeti açıklamak için yeterli gelmemektedir. Günün herhangi bir saatinde bir web sitesine giriş yaptığınızda, karşınıza sitede bulunan dosyalar ve görseller gelebiliyorsa bunu sağlayan sunucuların sürekli olarak açık kalıyor demektir. Sunucular ise datacenter denilen özel odalarda yer alır. Sunucular ile birlikte; yüksek hızda internet olarak da ifade edilebilecek olan metro internet, sistem mühendisi ve klimada da sunucunun bulunduğu odada sürekli bulunmak durumundadır. 

        Web sitesi için açılan alan, kullanılan alan adı ve DNS üzerinden sunucuya iletilmesi sayesinde çalışır. Sadece web siteleri değil aynı zamanda mail adresleri de bu yöntem ile sunucuyla bağlantı kurar ve mailler günün her saati belirtilen adreslere iletilir. Birçok yabancı ve yerli firma dijital ortamda yeni açılacak olan web siteleri için alan açma hizmeti sağlamaktadır. Bu hizmetler ihtiyaç çerçevesinde aylık alınabileceği gibi yıllık da alınabilir. 

Hosting Hizmetinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

         Hosting nedir, sorusu kadar bu hizmeti alırken hangi kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir, sorusunu da sormakta yarar bulunuyor. Web sitesi içi dijital ortamda alan almak için öncelikle hız kriterine dikkat etmek gerekiyor. Hız sadece sitenin işlevselliğini arttırmakla kalmıyor. Aynı zamanda SEO çalışmalarına da büyük katkı sağlıyor. Böylece arama motorları tarafından fark edilirlik oranı da aynı ölçüde artış gösteriyor. Bu da sitenin ziyaretçi sayısını ve popüleritesini arttırıyor. 

        Serverin internete çıkış hızındaki düşüş, web sitesinin de komutlara geç cevap vermesine haliyle sitenin geç yüklenmesine sebep olur. Bu da özellikle ziyaretçilerin asla hoşlanmayacağı bir durumdur. Alan satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer kriter ise alanın boyutudur. Yani kullanılan alanın kaç MB olduğudur. Bunu belirleyen ise en önemli özellik ücrettir. Çünkü alan ne kadar büyük olursa ücretler de o denli yüksek olacaktır. Alanın büyüklüğünü web sitesinin amacı belirlemektedir. Eğer geniş kapsamlı bir paylaşım yapılacaksa bu ölçüde bir alan kapasitesi gereklidir. Kullanılacak olan alanın kapasitesi sadece paylaşımlar bakımından değil aynı zamanda mailler bakımından da kritik önem taşır. Çünkü alan adı, mailler için de kullanılacaktır. Bu da küçük boyutlu bir alanda kısa süre sonra mail trafiği oluşturarak maillerin ulaşmasını engelleyecektir. 

         Hosting hizmetlerini alırken dikkat edilmesi gereken son kriter ise server desteğidir. Kiralanmış olan sunucunun; veri tabanını ve kullanılan programı desteklemesi gerekiyor. Özellikle web sitesinin kullanım amacına göre web sitesi hazırlanırken, site için en uygun olan programa dili tercih edilmelidir. Böylece online satış yapmak için erişime açılan bir web sitesi üzerinden güvenli ödeme işlemleri de yerine getirilebilsin ya da herhangi bir kurum iş başvurularını da sistem üzerinden rahatlıkla kabul edebilsin. Alan ve alan adı alırken sitenin işlevselliğini ön planda tutan detaylara önem vermek gerekir. 

Web hosting,web sunucusunda sizin ihtiyacınız dogrultusunda seçtiğiniz Alan (mb) ve Trafik kadar sizin kullanımınıza sunulan web hosting paketidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir