Web sitelerine ulaşabilmek için sitenin IP adresinin bilinmesi gerekir. Fakat IP adresleri rakamlarda oluşan oldukça uzun ve karmaşık bir sistemdir. Bu durum web sitesine erişimi zorlaştırmaktadır. Ortaya çıkan soruna çözüm olarak ise alan adı uygulaması kullanılmaktadır. Rakam ve kelimelerin tescil edilmesi ile ortaya çıkan alan adının asıl amacı, uzun ve karışık IP adreslerini daha işlevsel bir hale getirmektir. Web siteleri için olmazsa olmazlar arasında bulunan alan adının bir diğer ismi ise domaindir. Peki, domain nedir?

Alan Adı Neden Önemli?

        Bir web sitesinin internet kimliği olarak da özetlenebilecek olan domain nedir sorusu sık sık gündeme gelmektedir. Alan adının tercih edilmemesi web sitelerine IP adresi ile ulaşma yöntemini ortaya çıkarırken, IP adreslerinin akılda kalmayacak kadar uzun ve karışık bir yapıya sahip olması durumu daha da çıkmaza sokmaktadır. 

        Domainler yerel ve uluslararası olarak da farklılık göstermektedir. Özellikle marka ya da firmalar kendi isimlerinin yer aldığı alan adı ile web sitesi oluşturmak istemektedir. Fakat alan adını almak için geç kalan pek çok firma kendi markalarının adı ile açılan web sitelerini oldukça yüksek fiyatlar ödeyerek satın almak durumunda kalıyor. Çünkü aynı alan adını kullanarak ikinci bir web sitesi oluşturma imkanı söz konusu değildir. 

        Domain nedir sorusu kadar alan adlarını yöneten ve denetleyen kuruluşların kimliği de önem taşımaktadır. Uluslararası düzeydeki domainler, ICAAN konsorsiyumuna kayıtlı bulunan firmalar aracılığı ile alınabilir. Bu konsorsiyum ABD’de bulunuyor. Uluslararası düzeyde alınacak olan domain için herhangi bir belge talep edilmemektedir. Bu da herhangi bir firmaya ait bir isimi başkası tarafından da alınabilir hale getirmektedir. Uluslararası domainler ileride yüksek ücretlere satılmak için firma ile ilgisi olmayanlar tarafından da satın alınabiliyor. Domainlerin sonundaki uzantılar da önemlidir. En çok bilinen uluslararası domain uzantıları arasında; .net, .com ve .org bulunmaktadır. 

        Yerel domainler, uluslararası domainlerden farklıdır. Yerel adreslerde, alınan ismin uzantısından sonra. tr ifadesi gelir. Tabi ki. tr ifadesi Türkiye’den alınan bir web sitesi adresi için geçerlidir. Adres hangi ülkeden alınıyorsa o ülkenin takısı adresin sonuna eklenir. Ülkemizde ki yerel alan adreslerinin tescilini ODTÜ yapıyor. 

Domain Seçerken Nelere Dikkat etmek Gerekir?

        Domain, kimlik olarak da kabul edildiği için mutlaka akılda kalıcı bir nitelikte olmalıdır. Özellikle bilinen bir marka ya da firma tarafından alınacak olan ismin firma ismi ile aynı olması ziyaretçilerin siteye daha hızlı bir biçimde ulaşmasını sağlayacaktır. Kişisel bir web sitesi için alınacak olan isimlerde ise daha çok kısa ve web sitesi içeriği ile uyumlu bir isim tercih edilmesinde yarar bulunuyor. Akılda kalıcı isimler kullanılırsa ziyaretçilerin web sitesini yeniden ziyaret etme ihtimalleri de arttırılmış olur. Adres seçerken hızlı karar vermek yerine düşünerek dikkatli davranmak gerekir. Çünkü domainlerin sonradan değiştirilmeleri oldukça zordur. Temin edilen adın, arama motoru tarafından fark edilebilir biçimde olması da hassas bir konudur. 

        Alan adının uluslararası olması ilerde karşılaşılacak sorunları da engelleyecektir. Bu neden ile yerel alan adı yerini uluslararası bir isim almakta yarar bulunuyor. Tanınmış markalar özellikle isimlerine yakın olan isim ve uzantıları da satın almaktadır. İnternet ortamında yer almak ve arama motorları tarafından kabul görebilmek için doğru isim belirlemek gerekiyor. Özetle alan adları, IP adresini kısa ve akılda kalıcı kelimeler ile daha basit bir hale getiren bir sistemdir. Kullanılmış domainlere de tercih edilebilir fakat bu isimler, satın alınmadan önce araştırılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir