Karanlık Işık

DİJİTAL PAZARLAMA

Dijital pazarlama, elektronik bir cihaz ile interneti kullanan tüm pazarlama stratejilerini kapsar. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır. Araştırmalara göre yetişkinler arasında sürekli internet kullanımı sadece son üç yılda % 5 arttı . İnsanların alışveriş yapma ve satın alma şekilleri de değişti, yani çevrimdışı pazarlama eskisi kadar etkili değil. Pazarlama her zaman hedef kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurma konusunda olmuştur. Dijital pazarlamaya giriş demek başka bir deyişle, çevrimiçi (online) olarak var olan herhangi bir pazarlama şeklidir. Dijital Pazarlama Müşterileri çevrimiçi olarak çekmenin, meşgul etmenin ve memnun etmenin gerçekten etkili bir yoludur. Dijital pazarlama hakkında tüm dünyada yazılmış milyonlarca makale ve eğitim sistemi bulunmaktadır. Herkesin dijital pazarlamaya bakış açısı farklıdır. Sektörden Sektöre pazarlama stratejileri her zaman değişiklik gösterir. Fakat dijital pazarlamanın somut bir kavramı vardır. Müşterilere en kısa sürede doğru kanallar üzerinden ulaşabilmek. Doğru kanalları seçmediğiniz takdirde işin içinden çıkılmaz bir hale geldiğini ve internet ortamında pazarlama yapmanın doğru bir düşünce olmadığı kanısına varan çok fazla insan mevcut. Bunun için profesyonel destek almaktan hiçbir zaman çekinmeyin. Deneyimli bir pazarlamacı, genel pazarlamanın ve dijital pazarlamanın hemen hemen aynı şey olduğunu söyleyebilir, ancak bazı küçük farklılıklar vardır. Tüm dünya'daki pazarlamacılar ve işletme sahipleri ile yapılan görüşmelerde, bu küçük farklılıkların dünya genelinde nasıl gözlemlendiği hakkında çok fazla konuya ulaşabiliriz.

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, zamanlarının çoğunu müşterilerle bağlantı kurmak için harcadıkları çeşitli dijital taktik ve kanalların kullanımı ile tanımlanır: çevrimiçi (online). Web sitesinin bir işletmenin çevrimiçi markalama varlıklarına dijital reklam, e-posta pazarlama, çevrimiçi broşürler, SEO ve daha fazla konu başlığı altında  “dijital pazarlama” şemsiyesi altında kalan bir dizi taktik var.
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Taktikleri ve Örnekler

Her bir dijital pazarlama kampanyasının genel hedeflerini nasıl desteklediğinin net bir resmine sahiptir. Pazarlama stratejilerinin hedeflerine bağlı olarak, pazarlamacılar emrindeki ücretsiz ve ücretli kanallar aracılığıyla daha büyük bir kampanyayı destekleyebilirler.

Örneğin bir içerik pazarlamacısı, yakın zamanda oluşturulan yeni bir e-kitaptan müşteri adayları oluşturmaya yarayan bir dizi blog yazısı oluşturabilir. Şirketin sosyal medya pazarlamacısı bu blog yazılarının, şirketin sosyal medya hesaplarındaki ücretli ve organik postlar aracılığıyla tanıtımına yardımcı olabilir. E-posta pazarlaması, e-kitabı indirenleri şirket hakkında daha fazla bilgi göndermek için bir e-posta kampanyası oluşturur. 

İşte en yaygın dijital pazarlama taktikleri ve bunlara dahil olan kanallardan bazıları.